ÁrnyasnetÁrnyas ÓvodaAktualitások → Vízkereszt

Vízkereszt

Elmúlt Karácsony ünnepe. Néhol még a feldíszített karácsonyfák és az ajándékok idézik vissza az ünnep hangulatát. Az oviban és a bölcsiben a gyerekek élménybeszámolói fel-felelevenednek, majd lassanként elcsendesülve új élmények veszik át helyüket.
Január 06. vízkereszt ünnepe, a „karácsonyi tizenketted” (tizenkét napos ünneplés) utolsó napja, s e naptól veszi kezdetét a farsang, a karneválok ünnepi időszaka.


Az óvodában is - mint mindenhol - elkezdődött az új év. Az ünnepi pihenő utáni újbóli viszontlátás öröme és az oviba érkező karácsonyi ajándékok újdonsült varázsa önfeledt játékra csábította a gyerekeket. A játszás öröme az egész év során megmarad, de a karácsonynak, a karácsony hangulatának búcsút kell inteni, hiszen elérkezett vízkereszt napja.

A vízkereszt keresztény ünnep, amelyet általában január 6-án ünnepelnek, magyar elnevezése a víz megszentelésének szertartásából származik.
Az ünnep először a III. században tűnt fel a keleti egyházban, mint Krisztus születése napja. Később Nyugaton a háromkirályok - Gáspár, Menyhért, Boldizsár - imádásának, keleten pedig Krisztus Jordán folyóban való megkeresztelkedésének az ünnepe lett. Az utóbbi gondolatot később a római egyház is átvette.
A keleti egyházak és a katolikus egyház egyaránt a vízkereszt ünnepétől szentelik meg a vizet.

Ezen a napon Jézus megkeresztelkedésének emlékére a katolikus templomokban vizet szentelnek, s ebből a hívek hazavihetnek valamennyit.
A régi népszokások szerint ezen a napon szenteltvízzel itatták meg a háztáji állatokat, hogy ne legyenek az év folyamán betegek, vagy az emberek magukra locsolták, betegségek vagy rontás ellen. Egyes helyeken a ház földjét is meglocsolták, hogy áldás legyen a házon.

Házak megszentelésénél alakult ki az a szokás, hogy a házakra a három napkeleti bölcs kezdőbetűjét vésték fel, így:
G + M + B.

Miután a gyerekek meghallgatták az e naphoz kapcsolódó szokásokat, maguk is elköszöntek karácsonyfájuktól, szépen leszedegették a díszeket, gondosan elcsomagolták azokat, mert kevesebb, mint egy esztendő múlva ismét szükség lesz rájuk.

"Ha elmúlik karácsony,
A szeretet lángja halványabban ég,
De ha vigyázunk rá, nem alszik ki még."


Vízkereszt ünnepével véget ért a karácsonyi tizenkét napos ünneplés, s e naptól kezdetét vette a farsang, a karneválok ünnepi időszaka, mely a nagyböjt kezdetét jelentő hamvazószerdáig tart. Ez a közelgő tavasz örömünnepe, egyben a tél és a tavasz jelképes küzdelmének megjelenítése.

Ha megnézzük időjárásunkat, ez tényleg így is van, hol a plusszok, hol a mínuszok kerekednek felül. De amíg eldöntik, ki kerül ki győztesen, addig is vigadjunk, bálozzunk, de a szeretet lángját soha ne hagyjuk kialudni.

Hírlevél feliratkozás
e-mail cím: